1. Home
 2. Hosting a web
 3. Webová a PHP nastavení
 4. Vyrovnávací paměť na hostingu

Vyrovnávací paměť na hostingu

Návod pro mírně pokročilé

Vyrovnávací paměť („cache„) jako mediátor, který je umístěný mezi uživatelem a serverem. Když si uživatel prohlíží web, server zkontoluje, jestli náhodou nemá uloženou kopii požadované stránky v mezipaměti. Kvůli ušetření času načítání se pokouší načítat právě uloženou verzi. V tomto návodu si popíšeme, jak pracovat s cache na našich hostingách.

HTTP Cache

Server si může při dotazu na statický obsah (.css, .js, .jpg, .jpeg, .png, .gif…) odpověď uložit na nějaký čas (cca. 10 minut) do RAM paměti a tím zrychlit načítání. Cenou za rychlejší načítání je opožděné projevení změn těchto souborů.

Postup pro nastavení

 1. Přihlaste se do Webadminu
 2. V sekci Služby vyhledejte Vašu doménu a kliknite na ni
 3. Přejěte do sekce Web
 4. Vlevo v menu klikněte na Služby
 5. Vyberte službu, kterou chcete upravit a klikněte na Upravit
 6. Následně můžete zakliknout nebo odkliknout políčko HTTP Cache

Opcache

Slouží na urychlení načítání Vaší stránky, pomocí cache-ování PHP skriptů. Pokud je tato možnost zapnutá, výsledek volání prvního zpracování skriptu se uloží a bude použitý pro každé další doptávání, až dokud vyprší jeho platnost. Tato funkce je dostupná pro verzi PHP 5.4 nebo novější. Více informací o opcache najdete zde.

Xcache

Podobně jako opcache, také xcache slouží na urychlení načítání stránky. Pokud je tato možnost zapnutá, výsledek volání prvního zpracování skriptu se uloží a bude použitý pro každé doptávání až dokud nevyprší jeho platnost. Rozdílem oproti opcache je, že tento typ jen pro verzi PHP 5.3 nebo starší. Více informací o xcache najdete zde.

Xcache velikost

Velikost xcache určuje množství paměti, kterou může xcache využívat pro svoje potřeby. Pokud je velikost xcache nastavená na 0MB, xcache nefunguje.

Xcache kontrolování změny

Zapíná nebo vypíná kontrolování případné změny souboru odkdy byl nacache-ovaný. Pokud je kontrola zapnutá, soubory se kontrolují a zjištěné změně cache-ují nanovo. Pokud je kontrola vypnutá, používá se první nacache-ovaná verze až do uplynutí času expirace, což může pomoct výkonnosti z pohledu I/O operací.

Ve vývojovém prostředí je zas dobré nechat kontrolu zapnutou, jelikož tak můžete upravovat a kontrolovat kód okamžitě – v opačném případě musíte pročistit cache pro zobrazení změn souborů.


Postup pre nastavenie

 1. Přihlaste se do WebAdminu
 2. V sekci Služby vyhledejte Vaši doménu a klikněte na ni
 3. Přejděte do sekce WEB
 4.  Vlevo v menu klikněte na Služby
 5. Vyberte službu, kterou chcete upravit a klikněte na tři tečky
 6. Následně klikněte na PHP nastavení

7. Přejděte do části Nastavení cache-ování

Klikněte na Uložit

Aktualizováno: 21 června, 2022

Byl tento článek užitečný?

Related Articles

Zákaznická podpora
24 hodin denně, 7 dní v týdnu
KONTAKTOVAT PODPORU