1. Home
  2. Domény a DNS
  3. Domény
  4. Vlastník a registrátor domény

Vlastník a registrátor domény

U každé domény figurují dva uživatelé: vlastník registrátor. Za určitých okolností to může být ta samá osoba, ale ve většině případů jsou vlastník a registrátor dvě různé osoby. Základní rozdíl je ten, že vlastník doménu vlastní, ale registrátor ji spravuje.

Doména je velmi specifické zboží. Aby mohla plnit svoji funkci (zastupovat nějaký web), musí být správně nastavená. Většina vlastníků si však doménu nastavit nedokáže, proto nastavení řeší pomocí registrátora. Registrátorem domény je většinou firma, u které vlastník domény hostuje svůj web. Aby nějaká osoba (webhostingová firma) mohla nakládat s majetkem jiné osoby (vlastníka domény) je potřebné formálně vyjádřit, že má na to právo (v opačném případě by mohlo dojít ke zneužití). V běžném živote se v podobných situacích vyžaduje zplnomocnění, ve světě webhostingu na to slouží přidělení statutu registrátora.

Objednáním domény tedy vyjádříte souhlas, že objednanou doménu může spravovat registrátor, kterému zaplatíte registrační poplatek za doménu.

Aktualizováno: 23 září, 2021

Byl tento článek užitečný?

Related Articles

Zákaznická podpora
24 hodin denně, 7 dní v týdnu
KONTAKTOVAT PODPORU