Co je to doména

Doménu nebo doménové jméno můžeme zjednodušeně označit za název vaší stránky na internetu, např. websupport.cz. Ta směruje na místo na serveru, kde máte uložená data, která chcete zobrazit. 

Ve skutečnosti je to textový zástupce IP adresy serveru, na který se uživatel při surfovaní připojuje. Pro člověka je totiž o mnoho jednodušší pamatovat si websupport.cz, než 195.210.29.7. Informace o tom, na kterou IP adresu má která doména, směrovat jsou uložené na DNS (Domain Name System) serverech.

Úrovně domén

V užším slova smyslu rozlišujeme domény několika úrovní. Jednotlivé úrovně se od sebe oddělují tečkou. Nejvíce stojí domény první úrovně, tzv. TLD (Top Level Domain). Mohou být generické (.com, .edu, .org…), nebo národní (.sk, .cz, .pl, .eu…).

O úroveň níže stojí domény druhé úrovně. Právě ony jsou tím, co si většina lidí představuje pod výrazem domény – např. websupport.cz, nebo google.com. Správu domén druhé úrovně má na starosti národní registrátor nazývaný NIC (network information center). V Čechách je to CZ-NIC.

Nejméně stojí domény třetí úrovně, tzv. subdomény: blog.websupport.cz. Jejich vytváření a administrace jsou plně v režii majitele (resp. správce) příslušné domény.

Typy domén

Domény se dělí nejen podle úrovně, ale i podle typu. Dva základní typy domén jsou generické (.com, .org, .net, atd.) a národní (.sk, .cz, .pl, .au, atd.).

Registrace nové domény

Začněte vyplněním objednávky, o všechno ostatní se už postaráme my. Není potřeba, abyste měli svoje IČO – doménu i webhosting si může objednat fyzická i právnická osoba. Po odeslaní objednávky Vám přijde e-mailem potvrzení s dalším postupem. Pokud byste měli nejasnosti či jakékoliv problémy při objednávce, kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme, případně můžeme celou objednávku zařídit za Vás.

Z pohledu webhostingové společnosti jsou doména a webhosting dva samostatné produkty. Doména je de facto název webu, webhosting zase prostor, kde se samotný web nachází. I když se tyto služby obvykle objednávají spolu, není to pravidlo.

Objednávání služeb se proto skládá obyčejně ze tří kroků:

  • objednání domény
  • objednání hostingu
  • uhrazení faktury

Koupě domény je jednoduchá záležitost. Pokud máte vymyšlený název, stačí navštívit podstránku našeho ověřovače a zjistit, jestli je doména volná. Pokud ano, doménu si rychle zaregistrujte, aby Vás někdo nepředběhl. Hlavně při atraktivních slovech (ubytování, cestování, slevy…) je možné, že ji před Vámi už někdo zaregistroval. Až po tomto kroku má smysl zaobírat se výběrem samotného webhostingu.

Rychlost vybavení objednávky

Celý objednávací proces včetně zaplacení faktury je otázkou několika minut. Domény .sk registrujeme ihned při zpracovaní objednávky, zahraniční domény registrujeme po úhradě předfaktury. Domény jsou plně funkční do 24 hodin od jejich registrace u národního registrátora, zpravidla ještě dříve. Přístup na server získáte okamžitě po dokončení objednávky, takže ho můžete využívat už před uhrazením faktury.

Aktualizováno: 3 prosince, 2021

Byl tento článek užitečný?

Related Articles

Zákaznická podpora
24 hodin denně, 7 dní v týdnu
KONTAKTOVAT PODPORU