1. Home
  2. Cloud a servery
  3. Virtuální server (VPS)
  4. Zálohování a snapshoty
  1. Home
  2. Cloud a servery
  3. Zálohování a snapshoty

Zálohování a snapshoty

Kombinace služby Zálohování a snapshotů je spolehlivým způsobem pro udržování Vašich dat a stavu OS v bezpečí, například při práci s daty, či běžné údržbě serveru a aktualizacích. Obě mají svoje využití a specifikace, které si představíme v tomto článku.

ZÁLOHOVÁNÍ

Zálohování slouží na bezpečné ukládání dat Vašeho serveru, které se vykonává prostřednictvím vyhrazené optické sítě do jiného datacentra (to se nachází na opačném konci Prahy). Zálohy jsou vykonávané na úrovni souborového systému přes rsync nad všemi adresáři (kromě těch, kde je v cestě „cache“), spolu s těmito zálohami je možné vykonávat i dump databází. Slouží tedy například na obnovu Vašeho webu, nebo některé jeho součásti.

Zálohy jsou dostupné po dobu 14 dní, přičemž se první záloha vykonává kompletně a dále rozdílová – tedy vytvoří se záloha souborů, které byly reálně změněné, protože zálohu ostatních souborů už máte vytvořenou. Zálohy jsou u linuxových distribucí dostupné jako mountpoint /backup. 

SNAPSHOTY

Snapshoty slouží na uložení stavu OS Vašeho virtuálního serveru, využijete je například po aktualizaci některé součásti VPS, například PHP, nebo po změně konfigurací. Jak na to a na jeho obnovu se dočtete v tomto postupu.

Při obnově ze snapshotu se vrátí celý image disku, teda není možné vybrat konkrétní adresáře a soubory, jako v případě Zálohování. Každý snapshot má životnost 28 dní, přičemž jeden získáváte automaticky zadarmo – další si můžete kdykoliv dokoupit za cenu 4.9 EUR / měsíc. 

Můžete si například představit svůj pracovní stůl, na kterém máte rozložené různé věci. Chystají se k Vám malíři, tak si uděláte fotografii celého stolu – když zjistíte, že něco není na svém místě, máte svoji fotografii, podle které umíte věci na stole poskládat tak, jako byly předtím, než Vám ho totálně rozházeli nepořádní malíři. To jsou snapshoty. Pokud by Vám například rozbili oblíbený hrneček, otevřete zásuvku a vytáhnete nový ze zálohy, máte jich přece 14.

Aktualizováno: 3 března, 2022

Byl tento článek užitečný?

Related Articles

Zákaznická podpora
24 hodin denně, 7 dní v týdnu
KONTAKTOVAT PODPORU