1. Home
  2. Cloud a servery
  3. Virtuální server (VPS)
  4. Virtuální server – sledování stavu Apache2 přes mod_status

Virtuální server – sledování stavu Apache2 přes mod_status

Na virtuálním serveru je dostupný mod_status, přes který je možné sledovat aktuální stav Apache2.  Přístup k němu je možné nastavit příkazem:

htpasswd /etc/apache2/server-status.htpasswd pristupove_jmeno

po zadaní hesla je možné se přihlásit přes:

nazov_servera.vps.websupport.cz/server-status

Vysvětlivky k hodnotám jsou přímo na stránce, reflektují aktuální stav při načítaní, tj. je vhodné párkrát obnovit stránku, abychom měli přehled jak se stav vyvíjí. 

Na co se zaměřit?

  • když víte, co hledáte, je to výborný nástroj, protože můžete vidět všechny probíhající načítání, hosting který se načítá, spotřebu CPU, atd.
  • když nevíte, popíšeme dvě časté problematické situace, které je možné lehce identifikovat:
  1. Vysoká zátěž CPU při vícerých procesech, vysoký average load, načítání pokračuje i po refresh server-status – některý php skript pravděpodobně nadměrně vytěžuje CPU, čímž může omezit prostředky pro ostatní procesy. V případě náročných CRON-ov, exportu XML apod. je vyšší zátěž OK, ale je dobré sledovat co takové skripty/URL dělají a jak často se vyskytují. Můžete tak eliminovat případné bottlenecky. 
  2. Na serveru je velmi málo otevřených slotů/volných procesů.(např. z 30ti jen 1). Rozeznáte je podle stavu ve čtvrtém sloupci – M .

Jsou označené znakem . .

V takovém případě je vhodné uvažovat nad navýšením MaxClients, jelikož ubylo z rezervy obslužných procesů pro načítání, případně už volné procesy ani nejsou a server nestíhá řešit požadavky. 

Aktualizováno: 3 března, 2022

Byl tento článek užitečný?

Related Articles

Zákaznická podpora
24 hodin denně, 7 dní v týdnu
KONTAKTOVAT PODPORU