Poštovní protokoly

Návod vhodný pro začátečníky

Rozmýšlíte o tom, jestli používat POP3 nebo IMAP? Co je to SMTP? Získejte více informací o rozdílech mezi těmito protokoly a rozhodněte se, který z nich bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.


Protokoly POP3, IMAP a SMTP slouží na komunikaci (přijímání a odesílání emailů) s poštovním serverem. Na připojení je využívá e-mailový klient (nejpopulárnější jsou Outlook, Thunderbird).  Zabezpečené verze jsou pop3.websupport.cz, imap.websupport.cz a smtp.websupport.cz (použité je SSL nebo TSL zabezpečení)

POP3 a jak ho používat

POP3 (Post Office Protocol verze 3) zprávy ze serveru stahuje, což znamená, že po otevření e-mailu na jednom zařízení není možné si ho přečíst na dalším. Výhodným je pro uživatele s časově omezeným nebo nestálým připojením na internet. Zprávy se z poštovního serveru jen stáhnou a můžete je číst offline. Menší nevýhodou je fakt, že po přenesení zpráv ze serveru do emailového klienta se na serveru tyto zprávy vymažou. Standardně protokol POP3 funguje na těchto portech:

pop3.websupport.czport 995zabezpečené připojení SSL

IMAP a jak ho používat

IMAP (Internet Message Access Protocol) je lepší a doporučenou volbou, pokud potřebujete přijímat e-maily na vícerých zařízeních. E-maily se po přijetí zařízením nezmažou a server je ponechává dostupné i jiným zařízením. Protokol IMAP též dokáže odesílat informace o stavu zprávy. V praxi to znamená, že když např. v Outlooku odpovíte na některou zprávu, bude obsahovat informaci o tom, že jste odpovídali, i když si jí budete prohlížet později přes WebMail. Podobně zprávy přečtené přes WebMail budou označené jako přečtené i v Outlooku.

imap.websupport.czport 993zabezpečené připojení SSL

SMTP a jak ho používat

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) slouží na rozdíl od výše zmíněných protokolů na odesílání emailů a zajišťuje tak doručení pošty do schránky adresáta, ke které může uživatel dále přistupovat, např. pomocí protokolů  POP3 IMAP.

smtp.websupport.czport 465 zabezpečené připojení SSL
smtp.websupport.czport 587zabezpečené připojení TLS

Povolení a zakázání vybraného protokolu

Prostřednictvím WebAdmina můžete každému e-mailovému účtu vnutit pouze používání vybraného poštovního protokolu.

  1. Přihlaste se do WebAdminu
  2. V službách vyhledejte vaši doménu a klikněte na ni
  3. V levém menu klikněte na možnost Emaily, načte se Vám přehled schránek
  4. Vyberte 3 tečky … a dále Nastavení schránky (emailu)
  5. Upravte nastavení v sekci Pokročilé nastavení u poštovních protokolů (zaškrtnuté znamená povolit)
  6. Uložte nastavení
Aktualizováno: 25 ledna, 2024

Byl tento článek užitečný?

Related Articles

Zákaznická podpora
24 hodin denně, 7 dní v týdnu
KONTAKTOVAT PODPORU