Poštovní protokoly

Rozmýšlíte o tom, jestli používat POP3 nebo IMAP? Co je to SMTP? Získejte více informací o rozdílech mezi těmito protokoly a rozhodněte se, který z nich bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.


Protokoly POP3, IMAP a SMTP slouží na komunikaci (přijímání a odesílání emailů) s poštovním serverem. Na připojení je využívá e-mailový klient (nejpopulárnější jsou Outlook, Thunderbird).  Zabezpečené verze jsou pop3.websupport.cz, imap.websupport.cz a smtp.websupport.cz (použité je SSL nebo TSL zabezpečení)

POP3 a jak ho používat

POP3 (Post Office Protocol verza 3) zprávy ze serveru stahuje, což znamená, že po otevření e-mailu na jednom zařízení není možné si ho přečíst na dalším. Výhodným je pro uživatele s časově omezeným nebo nestálým připojením na internet. Zprávy se z poštovního serveru jen stáhnou a můžete je číst offline. Menší nevýhodou je fakt, že po přenesení zpráv ze serveru do emailového klienta se na serveru tyto zprávy vymažou. Standardně protokol POP3 funguje na těchto portech:

pop3.websupport.czport 995zabezpečené připojení SSL
pop3.vasedomena.tldport 110nezabezpečené připojení

IMAP a jak ho používat

IMAP (Internet Message Access Protocol) je lepší a doporučenou volbou, pokud potřebujete přijímat e-maily na vícerých zařízeních. E-maily se po přijetí zařízením nezmažou a server je ponechává dostupné i jiným zařízením. Protokol IMAP též dokáže odesílat informace o stavu zprávy. V praxi to znamená, že když např. v Outlooku odpovíte na některou zprávu, bude obsahovat informaci o tom, že jste odpovídali, i když si jí budete prohlížet později přes WebMail. Podobně zprávy přečtené přes WebMail budou označené jako přečtené i v Outlooku.

imap.websupport.czport 993zabezpečené připojení SSL
imap.vasedomena.tld
port 143nezabezpečené připojení

SMTP a jak ho používat

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) slouží na rozdíl od výše zmíněných protokolů na odesílání emailů a zajišťuje tak doručení pošty do schránky adresáta, ke které může uživatel dále přistupovat, např. pomocí protokolů  POP3 IMAP.

smtp.websupport.czport 465 zabezpečené připojení SSL
smtp.websupport.czport 587zabezpečené připojení TLS
smtp.vasedomena.tld
port 25 nezabezpečené připojení

Povolení a zakázání vybraného protokolu

Prostřednictvím WebAdmina můžete každému e-mailovému účtu vnutit pouze používání vybraného poštovního protokolu.

  1. Přihlaste se do WebAdminu
  2. V službách vyhledejte vaši doménu a klikněte na ni
  3. V levém menu klikněte na možnost Emaily -> Emailové schránky
  4. Možnost Nastavení -> Nastavení emailové schránky
  5. Upravte nastavení poštovních protokolů na povolené/zakázané
  6. Uložte nastavení
Aktualizováno: 19 srpna, 2021

Byl tento článek užitečný?

Related Articles

Zákaznická podpora
24 hodin denně, 7 dní v týdnu
KONTAKTOVAT PODPORU