Vysoká I/O zátěž

Zvýšená I/O (Input/Output) zátěž představuje zvýšený počet přístupů k Vašim datům. Statistiky I/O zátěží reprezentují všechny výměny dát mezi webovou aplikací běžící na webovém Apache serveru a diskovým polem a RAM pamětí.


Důvody

  • Celá stránka, nebo jen jedna její část, zažívá velmi vysokou návštěvnost. Podívejte se na návštěvnost celé stránky, jestli u některé podstránky nejsou podezřelá čísla. Doporučený nástroj na sledování statistiky návštěvnosti je například Google Analytics.
  • Stránka může být hacknutá. Podívejte se, jestli na ní nepřibyly nežádoucí soubory, jako například komentáře v diskusích. Zkontrolujte si nastavení v .htaccess souboru, mohly se tam objevit například nežádoucí přesměrování. Ve statistikách o návštěvnosti se podívejte, z kterých zemí přicházejí požadavky. Pokud přicházejí ze zahraničí, z exotických zemí a podobně, je to vážná indikace, že stránka je hacknutá. Porovnejte si stránku se staršími zálohami. Pro jistotu si změňte přístupová hesla ke stránce.
  • Pokud je všechna návštěvnost na Vaši stránku legitimní a stejně zažívá zvýšenou I/O zátěž, může být PHP aplikace nevhodně napsaná. Zkontrolujte její zdrojový kód, případně jestli v něm není prostor pro optimalizaci.
  • Můžete požádat naši technickou podporu o placenou analýzu výkonu stránky. Naši zkušení administrátoři Vám poradí, kde je případný prostor na optimalizaci jejího výkonu a spotřeby zdrojů.
  • Častým důvodem I/O zátěže je vykonávání zálohování ve vlastní režii. Hlavně CMS systémy v defaultním nastavení jsou zvyklé vykonávat zálohování celého hostingu a to včetně už dříve vytvořených záloh. Velikost takové zálohy (web + staré zálohy) roste exponenciálně s každou iterací a na hostingu může dojít k nárazu na kvótu diskového prostoru nebo právě k vysoké I/O zátěži. Doporučujeme prověřit nastavení zálohování a vynechat ze zálohování adresář, kam se ukládají výsledné zálohy. Případně se můžete spolehnout na naše zálohovací řešení a ty svoje vůbec neřešit.

Jak snížit I/O zátěž

  • Zapněte si dostupné formy cachování obsahu Vaší stránky, pro více informací se podívejte na náš návod. Pro snížení I/O je ideální nastavit cacheování stránky do memcache 
  • Zvažte upgrade PHP verze na nejvyšší aktuální verzi a také přesun na databázový server nejnovější verze. Pokud používáte standardizovaný redakční systém jako WordPress, Joomla, alebo Drupal, taktéž doporučujeme přejít na nejvyšší dostupnou verzi. Může být rychlejší a hlavně z ní budou odstraněné případné bezpečnostní díry.

Pokud i po revidovaní návštěvnosti a zdrojového kódu webové aplikace stránka zažívá vysokou I/O zátěž, může být problematické ji provozovat na sdílené architektuře. Může totiž ohrožovat provoz jiných webů. Proto Vás můžeme požádat o přesun na vlastní virtuální VPS server, nebo dedikovaný fyzický server.

Aktualizováno: 19 července, 2021

Byl tento článek užitečný?

Related Articles

Zákaznická podpora
24 hodin denně, 7 dní v týdnu
KONTAKTOVAT PODPORU