Administrační rozhraní WordPressu

Administrace WordPress představuje hlavní pracovní prostředí, sloužící pro přidávání nového obsahu a úpravu nastavení WordPressu. Je to místo, kde přidáváte nové příspěvky na blog, vytváříte podstránky, spravujete svůj e-shop, pracujete s tématy a pluginy.


Do administrace WordPressu se ve většině případů přihlašujete přes URL adresu:

vasedomena.tld/wp-admin

Za vasedomena.tld dosadíte adresu/doménu vaší stránky.

Zapomněli jste svoje přihlašovací údaje?
Obnovení zapomenutého hesla do administrace redakčního systému WordPress je možné dvěma způsoby. V tomto návodu si popíšeme jak na to.

Nástěnka

Schéma rozložení prvků administračního rozhraní je poměrně jednoduchá a autoři wordpressu se snaží, aby byla podle možností co nejkonzistentnější. Po přihlášení se uvidíte následovnou obrazovku, tzv. Nástěnku(Dashboard)

  • 1.a název + hlavní obsah administrační sekce kde se právě nacházíte
  • 1.b konfigurovatelné prvky – co se bude a co se nebude zobrazovat je možné nastavit v možnostech zobrazení(1.d)
  • 1.c notifikace – wordpress jako i jednotlivá témata či pluginy mohou uživateli zobrazovat různé informace a upozornění, např. dostupnost nových aktualizací a pod.
  • 1.d možnosti zobrazení umožňují dodatečně personalizovat zobrazovaný obsah

Články a Stránky

S obsahem Vašeho wordpressu obyčejně potom pracujete v sekcích Články a Stránky:

  • 2.a V hlavní části najdete seznam vytvořených příspěvků, ať už jde o blogové články, podstránky, nebo jakýkoliv jiný typ příspěvku, doplněný tématem nebo pluginem
  • 2.b Všudy přítomné notifikace
  • 2.c I při práci s obsahem jsou k dispozici různé možnosti zobrazení.
  • 2.d Příspěvky je možné filtrovat pro lehčí orientaci, a následně hromadně upravovat globální parametry. Kliknutím na konkrétní příspěvek se přesunete do editačního okna.

Témata a pluginy

Popularita wordpressu je úzce spojená s možností upravovat jeho vzhled tématy a rozšiřovat funkcionalitu pluginy. Původně blogová platforma tak podporuje stovky různých aplikací a umožňuje přizpůsobení na míru potřebám uživatele.

  • Instalace témat
  • Instalace pluginů

Nastavení

WordPress jako každá větší aplikace nabízí vícero způsobů jak stránku přizpůsobit specifickým potřebám – většinu z nich najdete v nastaveních. Za zmínku stojí především podsekce věnovaná tzv. trvalým odkazům(permalinks), která určuje skladbu odkazů na různý obsah na Vaší stránce.

TIP:
Aktualizace těchto nastavení spouští pro generování mod_rewrite pravidel v .htaccess souboru, znovu-uložení permalinků proto může vyřešit některé těžkosti s přesměrováními

Aktualizováno: 7 září, 2021

Byl tento článek užitečný?

Related Articles

Zákaznická podpora
24 hodin denně, 7 dní v týdnu
KONTAKTOVAT PODPORU