1. Home
 2. Začínáme
 3. Užitečné návody
 4. Ochrana formulářů přes Captcha
 1. Home
 2. Hosting a web
 3. Redakční systémy
 4. Ochrana formulářů přes Captcha
 1. Home
 2. Hosting a web
 3. Ochrana formulářů přes Captcha

Ochrana formulářů přes Captcha

Tento článek popisuje ochranu kontaktních formulářů před roboty a odesílání nežádoucích SPAM mailů přes tzv. CAPTCHu. Vysvětlíme si o co jde, jaké typy ochrany známe a také jak takovou ochranu aktivovat na Vaší stránce.


Co je to captcha?

CAPTCHA je systém ochrany webstránky, vytvořený na odlišení člověka od automatizovaného stroje, resp. robota, který se snaží napadnout Vaši stránku. CAPTCHA (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) v prekladě znamená „plně automatický veřejný Turingův test na odlišení počítačů a lidí“. Na stránce se při vyplnění registrace nebo kontaktního formuláře můžete setkat s něčím takovým:

Jaké typy CAPTCHA existují

 • Logická – formou textu nebo matematického příkladu, který je potřebné před odesláním formuláře správně vypočítat
 • Textová – jde o přepsání deformovaného textu, který umí lidský mozek přečíst. Text stačí přepsat do příslušného pole, systém následně dovolí odeslání formuláře
 • Obrázková – ochrana, kterou vymyslel Google – jde o výběr správných obrázků na základě určité podmínky, např. vybrat všechny dopravní značky z obrázků
 • reCAPTCHA – typ ochrany před SPAMem od Google

Co mám tedy dělat, pokud jsou moje kontaktní formuláře zneužívané roboty a odesílají SPAMy?

Přidání captcha ochrany na stránku

Implementace se liší od toho, v jakém jazyce nebo redakčním systému je stránka vytvořená. Pokud máte svého programátora, kontaktujte ho a prověřte možnosti implementace na Vaši stránku. Pokud si stránku spravujete sami a používáte vlastní PHP nebo HTML aplikaci, doporučujeme tento tutoriál.

Instalace reCAPTCHA do WordPressu

Doplněk Google Captcha (reCAPTCHA) je efektivní bezpečnostní řešení, které ochrání Vaši WordPress stránku před SPAMom a umožňuje použít captcha ochranu na přihlášení, registraci, obnovení hesla, komentáře, kontaktní formuláře a pod. Podporovaná je recaptcha v2, v3 a nedivitelná ochrana.

Zobrazit demo pluginu

Postup instalace

Stáhněte si plugin na této adrese a postupujte s instalací podle kroků na zmíněném odkaze, nainstalujte ho a aktivujte. Případně plugin nainstalujte přímo z rohraní WordPressu přes Pluginy > Přidat nový. V této časti vyhledejte plugin s názvem „Google Captcha (reCAPTCHA) by BestWebSoft“ a spustíte jeho instalaci. Po instalaci ho nezapomeňte Aktivovat.

Po nainstalovaní pluginu můžete ochranu zapnout přidáním tzv. shortcode „[bws_google_captcha]“ ke konkrétní stránce, případně kontaktnímu formuláři. Jako plugin na kontaktní formuláře doporučujeme Contact form 7.

K ochraně systému WordPress doporučujeme nainstalovat i další bezpečnostní pluginy jako například All In One WP Security & Firewall nebo WordFence.

Blahopřejeme! Kontaktní formuláře máte zabezpečené před SPAMem.

Aktualizováno: 19 července, 2021

Byl tento článek užitečný?

Related Articles

Zákaznická podpora
24 hodin denně, 7 dní v týdnu
KONTAKTOVAT PODPORU