MX záznamy

MX záznamy (mail exchanger) slouží na určení serveru, který má zpracovávat e-maily pro Vaší doménu. MX záznamů pro jednu doménu můžete zadat hned několik a e-maily budou směřované podle priority těchto záznamů. Hodnota MX záznamu se zadává v textové podobě (např. mx10.websupport.cz), ne jako IP adresa.


Jak vypadají MX záznamy

@ 600 IN MX  10  mx10.active24.cz.
@ 600 IN MX  100  mx20.active24.cz.

Znak @ značí, že MX záznam platí pro hlavní doménu a všechny její subdomény. 600 je parametr TTL a určuje, na jak dlouho si mohou servery poskytovatelů internetu zapamatovat dané nastavení DNS. Čas je uvedený v sekundách. IN MX definuje, že jde o MX záznam. Číselná hodnota 10 a 100 určuje prioritu záznamu. Poslední záznam je adresa MX záznamu, který směřuje maily na určitý server.

Následující sekce pojednává o změně MX záznamu v naší administraci. Pokud si přejete nastavit MX záznamy u domény, která je vedena u jiného registrátora, můžete se o nastavení dočíst v tomto článku.

Změna MX záznamů

1.Prihlaste se do WebAdminu
2. Klikněte v seznamu Služeb na Vaší doménu
3. V levém menu vyberte položku DNS a proklikněte se na záložku MX

Po otevření této sekce se Vám zobrazí tabulka s existujícími DNS MX záznamy. Úprava DNS MX záznamů nabízí možnosti jak vytvořit nový záznam, upravit a nebo vymazat už existující.

Změna MX záznamů na externí záznam může trvat až 2 hodiny.

Formulář pro úpravu MX záznamu

 • V poli Pro adresu ponechejte prázdný znak – @
 • Mailový server – adresa serveru, který zpracovává e-maily pro doménu. Uvádí se textově, ne IP adresou
 • Priorita – pokud je pro doménu uvedeno více MX záznamů, přednost dostane ten s menším číslem v atributu priorita. Pokud ten neodpoví, vyzkouší se další
 • Parametr TTL – určuje, na jak dlouho si mohou servery poskytovatelů internetu zapamatovat dané nastavení. Čas je uvedený v sekundách. Do Poznámky můžete napsat cokoliv, případně jí nechat prázdnou
 • Po vyplnění formuláře Uložte změny

Smazání MX záznamu

Klikněte v tabulce vlevo na označovač a označte požadovaný MX záznam (resp. více záznamů) a následně klikněte na Smazat. Pokud jste nechtěně smazali potřebný záznam, můžete ho obnovit v sekci Historie změn. Stačí si v seznamu vyhledat danou změnu a kliknout na obnovit. Všechny DNS nastavení se vrátí do stavu v jakém byly před změnou MX záznamu.

Příklad

Směřování MX na Google

Pro doménu mojedomena.cz máte vytvořené MX záznamy směřující na Google Mail. V tom případě budou všechny e-maily zaslané na neco@mojedomena.cz směřované na poštovní server společnosti Google, který je dále zpracuje. Záznam bude vypadat takto:

@ 600 IN MX  1  ASPMX.L.GOOGLE.COM. 
@ 600 IN MX  5  ALT1.ASPMX.L.GOOGLE.COM. 
@ 600 IN MX  5  ALT2.ASPMX.L.GOOGLE.COM. 
@ 600 IN MX  10  ALT3.ASPMX.L.GOOGLE.COM. 
@ 600 IN MX  10  ALT4.ASPMX.L.GOOGLE.COM.
Aktualizováno: 25 dubna, 2024

Byl tento článek užitečný?

Related Articles

Zákaznická podpora
24 hodin denně, 7 dní v týdnu
KONTAKTOVAT PODPORU