1. Home
  2. Cloud a servery
  3. Windows server
  4. Instalace Windows Admin Center

Instalace Windows Admin Center

Flexibilní menežovací platforma Windows Admin Center, která do svého prvního vydání byla známá jako projekt “Honolulu” od společnosti Microsoft přináší konfiguraci a údržbu Windows Server a Microsoft Hyper-V Server.

Poznámka: Některé návody a doporučení na stránkách společnosti Microsoft stále používají označení Honolulu.

Příprava

Samotný menežment probíhá přes webové rozhraní, tzn. že pro používání stačí mít moderní prohlížeč. Windows Admin Center se instaluje na systém, ze kterého chcete další systémy (i lokální) menežovat, obsahuje samotný webový server a pro funkční přístup je nutné mít WMF 5.1 (PowerShell features) pro systémy Windows Server 2012 a Windows Server 2012 R2 (download).

Jde o komplexní nástroj, který zjednodušuje administraci, konfiguraci a údržbu jednoho, ale zejména vícerých operačních systémů. Všechny podstatné změny je možné dělat z jednoho místa. Jde o vhodný nástroj pro centralizovanou správu, kdy ještě není nutné používat komplexní nástroje jako System Management center, ale zároveň je už potřeba konfiguračního menežmentu.

Introduction to Windows Admin Center

Windows Admin Center z pohledu přístupu umožňuje tři možnosti přístupu:

  • Local install – aplikace se nainstaluje na systém Windows 10, například na lokální PC administrátora a odtud je možné se dále připojit na spravované systémy
  • Gateway – aplikace je nainstalovaná na gateway server (bránu) na kterou se dá připojit klientem (webový prohlížeč) a následně dále na spravované systémy
  • Direct install – aplikace se instaluje přímo na server, který bude spravovaný

Mezi plně podporované operační systémy, které je možné spravovat pomocí Windows Admin Center patří:

  • Windows Server 2019
  • Windows Server 2016
  • Windows Server 2012 R2
  • Windows Server 2012

Mezi částečně podporované systémy patří i Windows 2008 R2

Poznámka: Tento návod pokrývá Windows Admin Center ve verzi GA 1804.25 a funkce dostupné v ní.

Instalace

Aplikace je dostupná ve dvou verzích a to jako Windows Admin Center a Windows Admin Center Preview – první je určená na produkční nasazení, Preview verze obsahuje nové funkce určené na testování a zpětnou vazbu – pro produkční nasazení se nedoporučuje. Obě verze je možné stáhnout na webe microsoft.com.

Windows Admin Center je dostupný zdarma.

Poznámka: Tento návod popisuje instalaci na server, který bude přímo spravovaný.

V prvním kroku instalačního procesu je potřeba akceptovat licenční podmínky na daný software.

Instalátor bude modifikovat systémové nastavení serveru a je možné si na plochu vytvořit zástupce pro rychlejší spouštění.

Jak bylo zmíněné, jde o webový menežment a tedy Windows Admin Center spouští svůj webový server na portu 443, čili standardním HTTPSportu. V případě, že na daném serveru chcete provozovat i webový server, doporučujeme port změnit na jiný. Jinak by docházelo ke konfliktu.

Windows Admin Center zároveň umí vygenerovat 60 denní certifikát. V případě, že potřebujete validní certifikát, nainstalujte ho ještě před samotnou instalací Windows Admin Center a během ní zadejte jeho fingerprint.

Dokončení samotné instalace.

První spuštění Windows Admin Center s průvodcem.

Windows Admin Center je dostupný buď přes IP nebo FQDN (fully qualified domain name) serveru.

Další zdroje a dokumentace

Aktualizováno: 24 června, 2021

Byl tento článek užitečný?

Related Articles

Zákaznická podpora
24 hodin denně, 7 dní v týdnu
KONTAKTOVAT PODPORU