CNAME záznamy

CNAME záznam (Canonical Name record) slouží k nasměrování subdomény na cílovou (sub)doménu. V praxi je potom subdoména směřovaná na IP, která je uvedená v DNS záznamu cílové (sub)domény. Výhodou tak je, že funkčnost CNAME záznamu není ovlivněná změnou IP adresy.


Jak vypadá CNAME záznam

shop 600 IN CNAME  www.myshoptet.com.

Začáteční záznam shop značí, že CNAME záznam platí pro subdoménu shop. 600 je parametr TTL a určuje, na jak dlouho si mohou servery poskytovatelů internetu zapamatovat dané nastavení DNS. Čas je uvedený v sekundách. IN CNAME definuje, že jde o CNAME záznam. Poslední záznam je cílový CNAME záznam, kam směřuje subdoména.

Změna CNAME záznamu

1. Přihlaste se do WebAdminu
2. Klikněte v seznamu Vašich služeb na doménu
3. V levém menu vyberte položku DNS a proklikněte se na záložku CNAME
4. Pro vytvoření nového záznamu stačí kliknout na modré tlačítko Vytvořit nový záznam

CNAME je nadřazený nad A a MX záznamy. Prohlížeč napřed přečte CNAME záznam, a když žádný CNAME záznam neexistuje, doptává se na konkrétní IP adresu v A záznamech. 

Pro dosáhnutí podobného efektu s hlavní doménou využijte ANAME záznamy. CNAME záznamy jsou možné jen pro subdomény.

Formulář pro úpravu CNAME záznamu

 • Do řádku Pro adresu zadejte subdoménu, kterou chcete pomocí CNAME záznamu přesměrovat
 • Do řádku Hodnota zadáváte cíl přesměrování
 • Parametr TTL určuje, na jak dlouho si mohou servery poskytovatelů internetu zapamatovat dané nastavení. Čas je uvedený v sekundách. Do Poznámky můžete napsat cokoliv, případně jí nechat prázdnou
 • Po vyplnění formuláře Uložte změny

Změna CNAME záznamů může trvat až 2 hodiny.

Smazání CNAME záznamu

Klikněte v tabulce vlevo na označovač a označte požadovaný CNAME záznam (resp. více záznamů) a následně klikněte na Smazat. Pokud jste nechtěně smazali potřebný záznam, můžete ho obnovit v sekci Historie změn. Stačí si v seznamu vyhledat danou změnu a kliknout na obnovit. Všechny DNS nastavení se vrátí do stavu, v jakém byly před změnou CNAME záznamu.

Příklady

Nastavení CNAME záznamu pro subdoménu shop na službu Shoptet

Doména shop.mojedomena.cz má pomocí CNAME záznamu přiřazený záznam www.myshoptet.com. To znamená, že po zadaní adresy shop.mojedomena.cz se v prohlížeči zobrazí obsah vytvořený na službě Shoptet. Záznam bude vypadat takto:

shop 600 IN CNAME  www.myshoptet.com.
Aktualizováno: 19 srpna, 2021

Byl tento článek užitečný?

Related Articles

Zákaznická podpora
24 hodin denně, 7 dní v týdnu
KONTAKTOVAT PODPORU