Obnova hesla v Joomle

Běžně můžete přidávat, upravovat a mazat uživatele a hesla z back-endu v sekci Správce uživatelů. Pro vykonání změn musíte být přihlášení jako člen skupiny Super Administrators.

V některých případech to však nemusí být možné. Například, váš web mohl být „hacknutý“ a heslo nebo uživatel byl změněný. Případně člověk, který měl správu systému na starosti už není k dispozici a nezanechal Vám hesla. Případně jste jednoduše použité heslo zapomněli.

V těchto případech ještě není nic ztracené, je tu stále ještě možné změnit heslo přímo v rámci databáze použité systémem Joomla! , takže se můžete přihlásit zpět jako správce. Existuje na to vícero způsobů.

1. způsob: Soubor configuration.php 

Pokud máte přístup ke svému configuration.php souboru na serveru a máte účet s kterým se do Joomla umíte přihlásit, můžete heslo obnovit pomocí následujícího postupu.

Pro bližší informace o úpravě konfiguračního souboru je k dispozici návod.

 1. Přihlaste se do FTP a otevřete soubor configuration.php. Přidejte na jeho konec tento řádek: public $root_user=’uzivatel‘; 
 2. Soubor configuration.php následně uložte a nahrajte ho nazpět na hosting. 
 3. Přihlaste se do administrace pod tímto účtem a následně z horního menu vyberte Site a v podmenu User Manager. 
 4. Klikněte na účet správce (obyčejně administrator) a zadejte nové heslo do pole New Password a také do pole Verify Password a klikněte na uložit. 
 5. Podle okolností může být vhodné změnit i ostatní přístupová hesla. 

Pokud nemáte žádné uživatele, kteří by znali svoje heslo ani nemůžete využít registraci přímo ze stránky, je potřebné vykonat změnu v databázi podle metody uvedené níže

2. způsob: Změna hesla v databázi

V případě, že uživatel admin je stále definovaná, nejjednodušší možností je změnit heslo v databázi na známu hodnotu. Toto si vyžaduje přístup k databázi MySQL pomocí phpMyAdmin, nebo jiného klienta. 

 • Pokud nevíte přístupové údaje do databáze, najdete je v souboru configuration.php pod proměnnými $user a $password , poznačte si též $dbprefix.
 • Připojte se do phpmyadmin (nebo Vašeho oblíbeného MySQL klienta) s přihlašovacími údaji k databázi. 
 • Vyberte z nabídky nalevo Vaši databázi.
 • Najděte v ní tabulku uživatelů. Obyčejně je to jos_users , ale když jste zvolili jiný prefix db, najdete ji pod ním, například rinise889_users
 • Po kliknutí na tabulku se v pravé části otevře seznam uživatelů i s daty. Upravíme v něm sloupec password. 
 • Vložíme do něho následovnou hodnotu:

d2064d358136996bd22421584a7cb33e:trd7TvKHx6dMeoMmBVxYmg0vuXEA4199

Změnu uložíme kliknutím kamkoliv mimo pole úprav. 

 • Do Joomla se následně můžeme přihlásit s heslem „secret“. Pozor, okamžitě po přihlášení je potřebné heslo změnit.
Aktualizováno: 19 července, 2021

Byl tento článek užitečný?

Related Articles

Zákaznická podpora
24 hodin denně, 7 dní v týdnu
KONTAKTOVAT PODPORU