1. Home
  2. Domény a DNS
  3. DNS záznamy
  4. Jak dlouho trvá změna DNS záznamu?
  1. Home
  2. Domény a DNS
  3. Jak dlouho trvá změna DNS záznamu?

Jak dlouho trvá změna DNS záznamu?

Při změně DNS záznamů může trvat až 24 hodin, dokud všechny servery na internetu dostanou nové informace. Maximální dobu určuje nastavení parametru TTL.


Co je to TTL?

Zkratka TTL znamená „Time To Live“. Je udávaná v sekundách a označuje dobu, na jak dlouho může být DNS záznam uchovaný v cache paměti DNS serveru u poskytovatele internetu. Často je udávaná hodnota 86400 sekund, což je 24 hodin. Potom co doba TTL uplyne, jsou DNS nastavení nanovo načítané.

Proč může trvat změna DNS až 24 hodin?

Počítače přistupují k cílovému serveru s obsahem domény různými cestami. Na IP adresu cílového serveru se doptávají různých DNS serverů. Servery které jsou „po cestě“ si však kvůli snížení zátěže ukládají hodnoty DNS nastavení do svojí cache paměti. Dobu uložení určuje právě hodnota TTL. Z toho důvodu, může DNS server počítači vracet ještě starou hodnotu nastavení DNS a to až do doby než vyprší TTL. Potom DNS server svůj záznam aktualizuje.

Jak se dá zjistit, jestli se už změna projevila?

Pokud znáte IP adresu nového cílového serveru, stačí zadat příkaz ping v příkazovém řádku (např. „ping 37.9.168.19“). Pokud IP adresu neznáte, je lepší použít příkaz tracert (např. „tracert websupport.sk“). Tento příkaz Vám zobrazí přes jaké uzly se Váš počítač k cílovému serveru připojuje.

Změna se ani po 24 hodinách neprojevila, je to možné?

Ano, ve výjimečných případech může trvat změna DNS i déle než 24 hodin. Například pokud je na nějakém DNS serveru „po cestě“ nastavené TTL na více než 86400 sekund. Další možnost je, že původní nastavení DNS jsou uložené v lokální DNS cache počítače. Tuto cache je možné vyprázdnit pomocí příkazového řádku a příkazu Flushdns.

Ve Windows postupujte následovně:

1. Klikněte na tlačítko „Start“ a spusťte „cmd“. V novějších verzích Windows, stačí „cmd“ napsat do řádku vyhledávání a stlačit „Enter“, u starších verzí je nutné kliknout na „Spustit“ a až následně „cmd“ napsat.

2. Do zobrazeného okna, můžete napsat příkaz „ipconfig /flushdns“ a stlačte „Enter“. Pokud se zobrazí hláška, že paměť byla promazaná, proběhlo všechno v pořádku.


Aktualizováno: 24 června, 2021

Byl tento článek užitečný?

Related Articles

Zákaznická podpora
24 hodin denně, 7 dní v týdnu
KONTAKTOVAT PODPORU